Do podvědomí většiny lidí se Ford Capri zapsal díky TV seriálu "Profesionálové", kdy se Bodie a později i Doyle - když mu během natáčení v roce 1980 ukradli Escorta RS2000  - proháněli v třílitrových Capri Sport MkIII. V CI5 používali také vozy Rover, Triumph a Ford Granada.  Pozornějšímu divákovi - a hlavně "sjížděči" videa - jistě neunikla MkII 3.0 RS se závodním bodykitem (tzv. X-Pack). Dnes je to těžká rarita. Od natáčení seriálu uběhlo čtvrtstoletí, které se podepsalo na osudech všech vozů použitých filmovým štábem. Některé měly to štěstí, že si majitelé uvědomili, že mají v garáži raritu a vůz nechali zrestaurovat. Některé jsou ponechány svému osudu a postupně prohrávají svůj boj s korozí. Cowleyho černá Granada Mk2 Ghia 2.8i automatic se značkou UJN 696W takové štěstí neměla. Její potencionální zachránce Kevin Wilcock ji vystopoval tři dny po jejím konci ve vrakovací drtičce....

 


SERIÁLOVÉ VOZY FORD CAPRI TENKRÁT A DNES....

Profíci nepoužívali jen dva vozy Capri, jak by se zdálo na první pohled. Za dobu natáčení vystřídali 7 vozů. Vozy s označením VHK 11W a VHK 12W  jezdily v epizodách natočených  po r. 1981 a nedávno byly restaurovány. Fanda do Fordů a příznivec Profesionálů Alan Jarvis z Nottinghamu zaměstnal v roce 1994 soukromé očko, aby našel ztracenou stopu těchto vozů... 

...oba byly konečne nalezeny - Bodieho stříbrný vůz byl ponechán vlastnímu osudu pod haldou starých pneumatik, většina laku na střeše byla pryč kvůli staré děravé autobaterii, která na střeše ležela. Doyleovo Capri bylo přestříkáno na bílo. Oba vozy měly očividně těžký život. To je však již minulost. Jarvis údajně utratil 25 000 liber, aby vrátil vozy do auto-salónního stavu. Dnes jsou občas k vidění na srazech a Jarvis se údajně zabývá myšlenkou tyto rarity prodat !

Tři seriálové vozy po renovaci byly k vidění v roce 1999 na Ford Fair v Oxfordu.


Typ: Ford Capri MkII 3.0 Series X

SPZ: SOO 636R

Řidič: Doyle

Epizody: Taky byl dobyt Everest, Kuželky, Když přestala vedra, Člen klanu.

Tento typ Capri byl opatřen speciálním X-Pack bodykitem a továrna Ford jej použila pro svou reklamní kampaň v roce 1977. Vůz použitý pro natáčení seriálu údajně dodnes existuje, byl přestříkán černou barvou a od roku 1985, kdy byla naposledy zaplacena pojistka, pomalu hyne někde v garáži.

Typ: Ford Capri MkII 3.0 Ghia Automatic

SPZ: PNO 580R

Řidič: Bodie

Epizody: V obležení, Tak byl dobyt Everest, Když přestala vedra, Přílišná starostlivost, Člen klanu.

Tento vůz s bronzovou metalízou je také ještě na světě a po 15-ti letech v garáži podstoupilo renovaci a nyní se (dokonce v původním odstínu bronzové metalízy) objevilo zpátky na silnici !

Typ: Ford Capri MkIII 3.0S

SPZ: UOO 303T

Řidič: Bodie

Epizody: všechny natočené v letech 1978-1979

Stříbrné Capri s falešnou značkou UOO 303T, která byla použitá výhradně pro natáčení, nebylo jen jedno - natáčelo se se dvěma vozy. Ten první s pravou espézetkou VHK 495S byl po natáčení totálně odepsán při bouračce v roce 1988. Pravá SPZ druhého vozu je COO 251T a můžeme se o tom přesvědčit v epizodě Šílenství Mickeye Hamiltona, kdy ji filmaři zapomněli vyměnit :-). Tento vůz je po renovaci a dodnes v provozu, zavítá i na srazy. Pravá registrační značka UOO 303T byla britským úřadem DVLA emitována v roce 2003 a nyní je na modré Alfě Romeo v  oblasti Norwiche.

Typ: Ford Capri MkIII 3.0S

SPZ: OAR 576W

Řidič: Doyle

Epizody: všechny 1980

Tento vůz s barevným odstínem Solar Gold má pravou SPZ OAR 576V a nedávno byl zrestaurován.

Typ: Ford Capri MkIII 3.0S

SPZ: OWC 827W

Řidič: Bodie

Epizody: všechny 1980

Stejně jako zlaté Capri měl vůz falešnou SPZ, pravá je OWC 827V. Po dlouhých letech, kdy byl ponechán v ubohém a neoriginálním stavu, byla na na vozidle provedena nákladná renovace, která byla ukončena na  přelomu let 2008/2009 v Severním Irsku.

Typ: Ford Capri MkIII 3.0S

SPZ: VHK 11W

Řidič: Doyle

Epizody: všechny 1981

Jak je popsáno v úvodu, než tento vůz s odstínem metalízy Tibetan Gold objevil Alan Jarvis v roce 1994, vůz byl přesříkán na bílo.

Typ: Ford Capri MkIII 3.0S

SPZ: VHK 12W

Řidič: Bodie

Epizody: Všechny 1981

Tento stříbrný (Strato Silver) vůz Capri měl ukončit své trápení pod haldou pneumatik. Naštěstí byl objeven a zachráněn.


Další kousky použité v seriálu:

Nemohu opomenout krásné Mk2 Capri Tommyho Mackaye, které se objevilo v epizodě Hrdinové. Ne příliš výkonnou šestnáctistovku pod kapotou kompenzovala nádherná kombinace černého laku a vinylové střechy s chromovanými částmi vozu.

Hoši z oddělení CI5 i jejich protivníci používali i Capri Mk1

Záběry z londýnských ulic

 


 

  

"Mě trefit můžeš, ale ne moje CAPRI !"

 


Část textu je převzata z CI5 webu Davea Matthewse - http://www.carnfort.u-net.com/Professionals/ 

Veškerá loga a fotografie jsou chráněny autorským právem společnosti Mark 1 Production a jsou použity s laskavým svolením pana Briana Clemense, producenta seriálu.

Hudba: Laurie Johnson, Theme from The Professionals, Virgin Records. Naposled modifikováno: 06-06-2008